KÁRPÁTALJA.MA
2012. február 09. csütörtök, 11:27
2012. február 8-án Dr. Diószegi László koreográfus volt a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola vendége. A magyar táncművészet és tánckultúra témakörében tartott és még tart majd előadásokat, melyet a diákok szakkollégiumként vehetnek fel meglévő tantárgyaik mellé.
Az előadás elején Dr. Diószegi Lászlót Orosz Ildikó, a főiskola elnöke köszöntötte, kifejezve háláját, hogy ilyen magas színvonalú oktatás keretében tanulhatunk, tudhatunk meg többet a magyar néptáncról, annak eredetéről, történetéről és táji tagolódásáról.
Ezután kezdetét vette a három alkalomból álló előadássorozat első része, mely túlnyomórészt a magyar néptánc tudománytörténeti hátterét foglalta magába. Hallhattunk itt a néptáncunkat befolyásoló és nagyban átalakító nyugati és keleti hatásokról, melyek ellenére is táncaink megőrizték improvizatív sajátosságaikat. Ezáltal az egyéni rögtönzés óriási tárházával rendelkeznek.
Az előadás magába foglalt még egy nagyobb témakört: a tánc kortörténeti rétegeit, fejlődését. Így a nagyszámú közönség megtudhatta, hogy a magyar néptánc kezdeteit a körtáncokban kell keresnünk. Majd ebből kialakulva jöttek létre az eszközös táncaink, mint például a botoló, melynek tovább fejlődött változatai az ugrós táncok voltak. Majd a reneszánsz meghozta a várt hatást, s kialakultak a páros táncaink, és a XIX. században egy egységes táncstílus jött létre, melyet jelenleg csárdásként ismerünk.
Az előadó a táncokat természetesen rövidfilmes bemutatókkal is illusztrálta, melyek többsége Martin György néprajzkutató gyűjtéseiből, rendszerezéséből kerültek ki.
Az előadás második részét a megszokottól eltérően aktív tanulással töltötték a hallgatók. Dr. Diószegi László a körtánc egyes lépéseit mutatva és tanítva folytatta tovább az előadást, melyben minden jelenlévő részt vett. Így ez a tanóra tánccal ért véget, melyet minden hallgató élvezett.
Az előadássorozat második alkalmára március 21-én kerül sor, melyre minden hallgatót és érdeklődőt szeretettel várunk.