BEREGI HÍRLAP
2012 február 10., péntek 08:20
Dr. Diószegi László koreográfus a magyar táncművészet és tánckultúra témakörében tart foglalkozássorozatot a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán. A Teleki László Alapítvány ügyvezető igazgatója a havonta tartandó szakkollégiumon a magyar tánckultúra rejtelmeit ismerteti a kárpátaljai fiatalokkal. Dr. Diószegi László a sajtónak nyilatkozva elmondta, hogy a táncházmozgalom elindításával egyidőben kezdett el néptánccal foglalkozni. Mivel Magyarországon akkoriban nem volt koreográfusképzés, így a szakmát táncművészektől sajátította el.
Az előadássorozat első két foglalkozásán a magyar néptánc történeti felépítésével ismerkedhetnek meg a hallgatók. A harmadik előadás a színpadi néptánc történetét foglalja össze dióhéjban, a negyedik foglalkozáson pedig a tiszapéterfalvai Pál István Szalonna és bandája közreműködésével egy hivatásos néptáncegyüttes mutatja be élőben az elméleti foglalkozások témáit.
Az első előadásra február 8-án került sor a főiskola Gross Arnold termében. A megjelenteket Orosz Ildikó, az intézmény elnöke üdvözölte, megköszönve a beregszászi konzulátus közbenjárását a magyarországi vendég utaztatásával kapcsolatban. A foglalkozás elméleti részében Dr. Diószegi László a különböző táncformákat, ezen belül a körtáncok, páros táncok, a régi fegyvertáncok, valamint az ezek utódaiként fennmaradt, „megszelídített” eszköztáncok formáit ismertette. Az előadás során szó esett Martin György Erkel-díjas tánctörténész, néprajztudós munkásságáról is, aki rendszerbe és európai művelődéstörténeti közegbe foglalta ezt a kultúrát. A főiskolai hallgatók az ő gyűjtése során az 50-es években készült archív felvételek segítségével nyerhettek betekintést a szóban ismertetett táncformákba.
Az elméleti oktatást követően a résztvevők a gyakorlatban is kipróbálhatták a körtánc alapjait. A következő előadások dátumai: március 21., április 18., a májusi időpont még egyeztetés alatt áll. A szervezők minden érdeklődőt szeretettel várnak!