Rómer-konferencia: a Kárpát-medencében még számos magyar műemlék vár megmentésre, Emődi Tamás Granasztói-díjas

Április 2-án gyönyörű és méltó helyszínen, a Pesti Vigadó Makovecz-termében rendeztük a Rómer Flóris-terv eredményeit és folyamatban lévő munkáit bemutató, a határon túli magyar műemlékes szakma fő seregszemléjének számító Megújuló magyar műemlékek a Kárpát-medencében című konferenciát.
A szépszámú érdeklődőt vonzó eseményen reggeltől késő délutánig sok izgalmas előadást hallhattak a résztvevők. Először Dr. Diószegi László, a Rómer-tervet lebonyolító budapesti Teleki László Alapítvány igazgatója Műemlékes kalandok és kalandozások a Kárpát-medencében – 25 év emlékezetes munkái és eredményei címen tartott összefoglaló előadást. A sok-sok érdekes, olykor mulatságos, máskor felemelő részlettel tűzdelt beszámolóból leszűrhettük: a Kárpát-medencei magyar műemlékek megmentéséért fáradozni nehéz, de szép feladat, és még bőven van tennivaló ezen a területen.
A továbbiakban Gudor Botond gyulafehérvári lelkész beszélt az erdély-hegyaljai műemlékvédelem és a közösségi revitalizáció kapcsolatáról, majd Hegedűs Enikő gyulafehérvári egyházművészeti referens a gyulafehérvári Szent Mihály-székesegyház és érseki palota folyamatos felújítási munkálatairól beszélt.
Ezután a tompaházai református templom felújításáról hangzott el előadás Szilágyi-Bartha József építész tolmácsolásában, majd Szarvas Péter mesélt a bátfai református templom teljes körű helyreállításáról, a kárpátaljai, háború árnyékában végzett műemlék-felújítás tapasztalatairól.
Mihály Ferenc szakmai, egyben akár laikusok számára is nagyon élvezetes előadást tartott a műtárgymentés témájáról, arról, hogyan újulhatnak meg évszázados oltárrészletek, famennyezet-töredékek. Az érábrányi egykori premontrei kolostortemplom kutatásáról és helyreállításáról már Emődi Tamás építész számolt be (vele még találkozunk), a Gömör-Kishont vármegyei Hárskút középkori falképeit Kovács Gergely mutatta be, az ungvári vártemplom régészeti kutatásának eredményeit pedig Volodimir Mojzsesz ismertette zoom platformon bejelentkezve.
A tartalmas program Dr. Diószegi László második előadásával folytatódott: az igazgató az alapítvány új projektjéről, a határainkon túli magyar vonatkozású műemlékek katasztere programról beszélt (erről olvashatnak a Diószegi Lászlóval készült évkezdő beszélgetésünkben is https://www.telekialapitvany.hu/a-torteneti-magyarorszagon-minden-muemleknek-van-magyar-vonatkozasa/).

Ezután Felvidékre vezetett az utunk, Buday Péter Mátyusföld, a galántai és vágsellyei régiók épített és művészeti örökségével ismertette meg a hallgatóságot, őt követte Szarvas Péter a kárpátaljai, Kollár Tibor a délvidéki, és Szakács Béla Zsolt az őrvidéki műemléki helyszínbejárásokról szóló előadásával.
A program zárásaként Lánszki Regő, az Építési és Közlekedési Minisztérium államtitkára átadta a Granasztói György-díjat: ezt évről évre olyan szakemberek kapják a Teleki László Alapítvány kuratóriumának döntése alapján, akik kiemelkedő munkát végeznek a Kárpát-medencei magyar műemlékek megmentésének, megújításának területén. Az idei díjazott Emődi Tamás nagyváradi építész lett, akinek számos műemléki helyreállítási munkát köszönhetünk Erdélyben és a Partiumban. Szívből gratulálunk!
A teljes konferencia visszanézhető az alábbi youtube linken:
https://youtu.be/vHuHqOz8hVk